Mõne arvates ei saa lapseootel paarid üldse voodist välja, teiste meelest on neil üheksal kuul seksiga sama vähe pistmist kui jaanipäeval jõuluvana ja lumehangedega. Aga tegelikult?

Rasedana on seks võimalik küll,” teatab 23aastane tegus geograafiatudeng Airi, kes enne lapseootamist arvas, et seks ja rasedus sobivad kokku nagu siga ja sadul. Kohmakas keha voodielu ei halvanud, ent teenis ära mehe torkavad märkused. Mees lihtsalt ei tulnud selle peale, et järeltulija hankimine tema kena naisukest muudab.

Õpetajaametiga leiba teeninud Riina aga meenutab, et seks oli tema voodis nende üheksa kuu jooksul küllaltki harv külaline. “Mul oli hemoglobiin väga madal ja see kool hakkas ju ka peaaegu poole öö ajal,” meenutab Riina, kes rasedana pea kolmkümmend kilo juurde võttis. “Õhtuti olin nii väsinud, et oleksin maha löönud igaühe, kes minu und segada julgenuks.”

Riina ei elanud siiski seksuaalselt karsket elu. “Loomulikult vajasin ka mina hellitusi, kuid tegevus voodis oli pigem platoonilist laadi,” räägib äsja kolmeseks saanud tütre ema. “Kui mingid tunded ja himud ka tekkisid, siis ürituse käigus tuletas kohmakas keha kohe meelde – ma olen ju rase, mida ma rabelen.”

Võib meeldida, kuid ei pruugi

Kas ja kui palju keegi lapseootel seksi vastu huvi ilmutab, on inimeseti sügavalt erinev. Erapraksist pidava seksuoloog-psühhiaatri Helgi Toomsalu sõnul on ka neid naisi, kes rasedana vahekorrast keelduvad. Nad leiavad, et nende seksuaalne erutus on kadunud ja pühenduvad üleni lapse ootamisele. “Kui loodus on neile sellise kaitseseisundi andnud, ju see on siis vajalik,” nendib dr Toomsalu.

Kuid mõnel rasedal seksuaalelu just elavneb, võib seksuoloog oma praksise põhjal öelda. Näiteks toob ta Kaire, kelle elus oli enne abielu olnud kaks tõsisemat suhet. Kuni raseduseni oli tema seksuaalne erutus jäänud pinnapealseks ja naine ei kogenud kunagi orgasmi. Õnnistatud seisund oli õnnistuseks ka tema seksuaalelule, mis nüüd pakkus tõelist rahuldust. See omakorda suurendas veelgi lähedust mehega.

Neljandal või kaheksandal kuul?

USA teadlaste poolt läbi viidud uurimused toovad esile kaks peamist seost raseduse ja seksi vahel. Esimene neist kujutab nn langevat joont: soov seksida langeb üheksa kuu vältel.

Teise seose järgi on harjumuspärane seksuaalelu häiritud raseduse esimesel kolmel kuul, kui naise keha kohaneb uue seisundiga ja sunnib päevi kempsupoti või kraanikausi läheduses mööda saatma. Raseduse keskmisel kolmel kuul seksuaalelu elavneb taas, kuna kõht veel ei sega ja enesetunne on hea. Kolmel viimasel kuul aga harvenevad vahekorrad just naise füüsilise vormikuse tõttu.

Õppiv kahe lapse ema Kersti (22) ja ühe tütrega kodune Mai (23) nõustuvad mõlemad esimese mudeliga. “Raseduse alguses oli meil suisa seksodroom,” muigab Mai, kes sai tulevase tütre isaga tuttavaks vaid mõned kuud enne rasestumist. Umbes viiendast kuust, kui kõht ette tuli, Mai enam seksida ei tahtnud. Tal valutasid aegajalt küll kõht ja selg, kuid seksist loobuma sundis teda hirm. “Lapse pea on ju seal nii lähedal,” põhjendab naine. Mai arvab, et ta oli liigse muretsemise tõttu vahekorra ajal pinges ning seetõttu vaevused vaid ägenesid, lõpuks oli suisa valus.

Ka kahe lapse isa Rainer loobus raseduse lõpukuudel vahekorrast, sest kartis lapse pärast. Hirm saatis teda ka teist last oodates, kuigi esmasündinu oli terve ja tubli.

Tegelikult mees lapsele viga teha ei saa. Teine lugu on siis, kui mingil põhjusel on oht raseduse katkemiseks. Kuidas, millal ja miks vahekorrast hoiduda, räägib juba iga naistearst konkreetsest patsiendist lähtudes.

Kolme lapse ema Ulvi ütleb, et kõik tema sõbrannad, kellega ta on vestelnud rasedusaegsest seksist, väidavad üht ja sama – kui esialgsed iiveldushood möödas, siis soov armatseda järjest suureneb. “Ja mehed on nii rõõmsad,” ütleb Ulvi naerdes.

Kahe lapse ema Liisu (24) tahtis lõpukuudel järjest rohkem seksi. “Kui tähtaeg oli möödas, siis mõtlesin rohkem seksile ilma suure kõhuta kui eelseisvale sünnitusele,” pihib ta. Liisul on olukorrale oma tõlgendus: suguelundid jäid raseduse ajal pärast vahekorda nii valusaks, et “ei saanud istuda ega astuda, nagu pesakonna siile oleks sünnitanud”. Halb seks muutis veelgi suuremaks iha suguelu järgi ilma kohmaka kõhuta. Kuid ei pannud katsetama. Pigem ootama kauget sünnitusjärgset tulevikku.

Õhupalliga voodis

“Kilpkonna pulmaöö – või õigemini pulmapäev – ei ole just meelt ülendav. Suguakt ise on kõige kohmakam ja saamatum nähtus, mida ma eales näinud olen. Lausa valus oli vaadata, kuidas isane ärarääkimata oskamatult ja raskepäraselt katsus ennast emase kilbi otsa punnida...” (G. Durrelli “Minu pere ja muud loomad”)

Et suur kõht seksis katsetama ja uusi asendeid otsima sunnib, on paratamatu. Eestlased eriti otsimisaltid ei ole. Naiste väidet, et suur kõht segab, ei pea dr Toomsalu argumendiks. “Suur kõht segab muidugi, segab ka tantsimist. Samas ei arva ma, et seepärast peaks tantsust loobuma,” räägib ta. “Seljavaludele mõjub sujuv liikumine väga hästi, valsi päevas võiks lausa retseptiga välja kirjutada.”

“Mehele ei jäänud kuidagi meelde, et mul on valus, kui ta mu kõhule toetab või surub,” räägib Liis. Klassikalisest misjonäripoosist erinevad asendid olid aga Liisule tülikad. “Kõhu alateadlik hoidmine ning hilisem kohmakus takistasid spontaansust,” nendib ta. “Kõige turvalisem ja mõnusam oli lihtsalt selili lebada.” Liisu mees mõistis seda ja kohanes oludega, see tähendab: aktsepteeris võrdusmärki seksi ja nimetatud poosi vahel.

“Ei tea ma ühtegi meest, kes oleks jõudnud järeldusele, et kuna naisel on nii suur kõht, siis pole võimalik vahekorras olla,” teatab dr Toomsalu kindlalt. Loodus on meie kehale andnud kaasa imelise võime leida õige asend, kui me ainult julgeme katsetada. Mehed ongi küllalt altid otsima – kui naine seda lubab.

Dr Toomsalu toob näiteks poosid, kus naine on külili. Mees saab liikuda ja sobiva asendi leida ning ei vajuta otse naise kõhule. Ka siis, kui naine lebab selili, saab mees kätele toetudes vältida survet kõhule.

Sobivad ka asendid, kus mees läheneb selja tagant. Olgu naine siis käpuli, külili või istugu mehe süles.

Ka Ulvile sobis kõigi raseduste ajal käpuliasend kõige paremini. Siis saab mees reguleerida, kui sügavale ta läheb ja naine ei saa haiget. Ei vanus ega mees muuda olukorda, väidab Ulvi oma kogemuse najal. Tema vanema ja noorema lapse vahe on kümme aastat ning vanematel lastel ja nooremal pojal on erinev isa.

Vahekord tunnetega

“Kui mees ja naine hakkavad seksuaalelus uutest asenditest rahuldust otsima, on nende tunded minu arust maha jahtunud,” väidab Ulvi, kes suureneva kõhuga ootas ka suuremat hulka õrnusi, lembusi, romantikat. “Rasedana vajad lihtsalt rohkem lähedust. See on ju õnnistatud seisund.”

Sellega nõustub ka dr Toomsalu. Kõikvõimalikud silitused ja hellitused mõjuvad rasedale väga hästi. Lubage tunda end neil üheksal kuul nagu diivanikass, soovitab ta. Mehele jääb see külge ja ta silitab naist ka hiljem. Lisaks sellele, et hellus langetab naisel pingeid kogu kehas, mõjub see hästi ka lapsele, sest ema organismis vallanduvad nn õnnehormoonid.

Raseduse ajal ongi kõige parem vahend oma seksuaalelu säilitamiseks armumäng ehk petting, lõputu teineteise hellitamine ja silitamine. See sobib ka neil puhkudel, kui naine ei saa raseduse katkemise ohu tõttu vahekorras olla, ning peale sünnitust.

Naine võiks heita kõrvale mõtte “mul on nii suur kõht, mees ei taha mind” ning olla kaunis rõõmus rase ja laulda oma kasvavale lapsele, soovitab seksuoloog Toomsalu. Kui ilu ja rõõm on naises endas, siis peegeldub see ka mehele ja mees tõepoolest silitab ning hellitabki naist. See on rasedusaegsete valude ja hädadega tõesti hea.

Sünnitusmajja seks ei sobi

Reedal ja Kallel pole oma rasedusaegsest seksuaalelust midagi meeles. “Nagu kustukumm oleks üle käinud,” tõdeb Kalle. Seevastu võivad Reet ja Kalle pajatada hulgaliselt lugusid sellest, kuidas nad koos ultrahelis käisid, esimest põtkimist ootasid, beebiga kõhule koputamise mängu mängisid.

Kõige eredamalt on neil meeles pilvine ja külm novembrihommik, mil nad lõpuks beebi süsimustadesse ja hirmutavalt asjalikesse silmadesse võisid vaadata. Pikk ootamine oli lõppenud. Reedale ja Kallele loomuliku sünnitusega, kuid kuni kümnele tulevasele mammale sajast keisrilõikega.

Arstid soovitavad vahekorraga pärast sünnitust oodata umbes kaks kuud. Või vähemalt senikaua, kuni voolus on lõppenud, sest värskesse haava võivad kergelt bakterid sattuda. On siiski mehi, kes ei suuda oodata, kuni naine paraneb, ja nõuavad vahekorda juba sünnitusmajas. Paraku jätkub kannatamatutele meestele ka ennastohverdavaid naisi, kes neile meelsasti või vähemmeelsasti järele annavad.

Varem polnud mehel võimalik koos naisega sünnitusmajas olla, kuid ka sellest ajast on teada õuduslugusid. Dr Toomsalu toob näiteks Olga, kes sünnitusmajast uue sõbra juures “hüppes” käis.

Tasa ja targu

“Pärast sünnitust tsirkus alles hakkab pihta,” väidab kaks last sünnitanud Helle kaljukindlalt. Esimese lapse sünnitamise järel kartis ta seksi nagu tuld. Näiteks pesi Helle kogu jalgevahelist piirkonda sinna lihtsalt dušiga vett lastes. End puudutada ta ei julgenud. Tagantjärgi mõistab ta mehe hoolimist ja kaasaelamist – ei lubanud ta mehel end intiimsest piirkonnast ju mitu kuud puutuda.

Helle teine laps oli esimesest suurem ning sedavõrd suuremad olid ka haavad. “Tohterdasin end saja imenipiga, et üldse istuda saaks. Hiljem needsin veel pool aastat elukat, kes seksi välja mõtles,” kirjeldab Helle värvikalt minevikku jäänud sündmusi. Ta on kindel, et toimis nõiaring: äsjaparanenud haavadega ei kippunud ta eriti abieluvoodisse, proovides oli seks valus, mis vähendas veelgi soovi uuesti üritada.

Pärast haavadest paranemist avastas ta, et pole teab mis ajast seksist naudingut tundnud. Et mees tunnustas tema soovi pidada seksuaalsuhetes paus, siis oli ka kehaline lähedus suhteliselt kaugeks jäänud. Ja järjest enam ja enam ootas Helle töölt tuleva mehe tere-suudlusi ja -kallistusi. Kuni mees ükspäev imestunult leidis, et tema aseksuaalseks peetud naisuke teda pea vägisi voodisse tirib.

Ka Kersti “tiris” oma mehe pärast sünnitust voodisse. Ent tunduvalt varem kui Helle. Veel nimetu tütrekese emme tõdes, et lisaks kevadlilledele õitseb ka tema ja üks orgasm kuluks ära küll. “Ma ei läinud üldse katki ja verd ega midagi ei voolanud ka enam,” põhjendab Kersti. “Leidsin, et miks ka mitte.”

Pärast sünnitust ei maksa hakata katsetama, kas on valus või ei ole, ütleb seksuoloog. “Kui karta, siis ongi valus.” Erutuvus langeb sünnituse järel, kellel kolm kuud, kellel viis kuud, kellel terve aasta. Kui aga mees hakkab oma vahekorrast hoiduvat naist tasapisi silitama, hakkab ka naises erutus tõusma, annab dr Toomsalu lihtsa nipi. Ja see töötab.

Günekoloog Külli Frolova:

Raseduse ajal on soovitav kasutada vahekorras küliliasendeid. Nii on surve emakale ja emakakaelale väiksem. Vahekorda tuleks vältida neil perioodidel, mil katkemise oht on suurem: esimesel kaheksal rasedusnädalal ja 14.–18. rasedusnädala vahel. Seksist peaks üldse loobuma raseduse viimasel kuul, sest siis on emakakael juba veidi avatud ja nakkusoht eriti suur. Raseduse lõpus võib vahekord põhjustada ka lootevete enneaegset puhkemist. Seetõttu on targem loobuda suguühtest ja piirduda hellitustega.