Üks meie peamisi ülesandeid või sihte siin elus on elada kõrge vanaduseni, hoides mõistust ärksa, keha terve ja hinge õnnelikuna. Ameerika teadlane Michel Roizen on oma raamatus "Pikendage noorust" sel teemal kokku võtnud nii mõnedki tavatõed, mille järgimine peaks teile garanteerima päris mitu head aastat pikema ja õnneliku elu. Eks kordame üle, sest kui sihiks on saja-aastaste olümpiamängud, siis tuleb ka ise pisut vaeva näha.

1. Sööge vitamiine, kuid ärge üle doseerige.

Vitamiinid on vajalikud - ka kõige tasakaalustatum dieet tagab meile vaid poole organismile vajaminevast kogusest. Mida vitamiinid meile annavad - tugevama immuunsuse, aitavad stressile vastu panna ja rakkudel paremini toitaineid omastada ning kaitsevad organismi vananemise eest. Ometi tuleb olla tähelepanelik, sest üledoseerimine on sama ohtlik kui puudujääk. Vitamiinipurgil on tavaliselt selgitus, kui suure annuse vitamiini üks tablett sisaldab - mõningates "superkogustes" on annused suurendatud 80 -100 korda. Kui näiteks tarbida A-vitamiini igapäevaselt üle normi, tõstab see osteoporoosi riski. Kaltsiumi üleküllus on kahjulik rasedatele ning E-vitamiini (suurepärase antioksüdandi) üledoseerimine põhjustab peavalu ja väsimust. Võit 1 aasta.

2. Peske regulaarselt hambaid.

Uuringud näitavad, et parodontoos on otseselt seotud ateroskleroosiga, haiged hambad aga provotseerivad südamehaigusi, mis on üks peamisi surmapõhjusi arenenud maades. Teadlased kinnitavad ka, et regulaarne hambaarsti külastamine raseduse ajal aitab isegi vähendada enneaegse sünnituse ohtu. Võit 2,5 aastat.

3. Kinnitage turvavöö ning ärge rääkige rooli taga olles telefoniga.

Ei saa jätta kordamata, et autoõnnetustes hukkub igal aastal tohutu arv inimesi. Seetõttu tuleb autosse istudes alati kinnitada turvavöö, lihtne küll, aga ununeb kergesti. Jätke ka mobiiltelefonid kõrvale - isegi siis, kui need on varustatud hands-free süsteemiga - need juhivad tähelepanu teelt eemale. Ärge ületage kiirust ning sõitke kaine peaga. Võit 2 aastat või lihtsalt päästetud elu.

4. Sööge tomatit.

Püüdke oma toidusedelisse lülitada road tomatikastme või ketšupiga. Niisama lihtsalt tugevdate oma südant ning vähendate vähiohtu. Tomatid sisaldavad antioksüdanti lükopeeni, mis kaitseb vähi eest ning pidurdab ka vananemist. Võit 0,5 aastat.

5. Seksige terviseks.

Mida rohkem orgasme te aasta jooksul saate, seda energilisem, elutervem ja ühtlasi ka noorem te olete. Regulaarne ja eelkõige kvaliteetne seks parandab meie vereringet ning toodab meeletutes kogustes õnnehormoone endorfiine, mis aitavad kogu organismi hormonaalset tasakaalu säilitada. Võit 1 aasta.

6. Tundke elust rõõmu ja naerge.

Üha rohkem uuringuid kinnitab naeru ja tervise tihedat seotust. "Oskus vaadelda elu huumoriga päästab stressist ning tugevdab immuunsüsteemi," - kinnitab ka Michel Roizen. Niisiis - muiga, itsita, kihista või lõkerda nii, et silmad märjad. On lõbus ja elad ehk ka kauem. Võit 1 aasta.