Seksuaalteema on intiimne ja delikaatne nii arstile kui ka patsiendile. Millegipärast on just mehed need, kes oma muredega sageli arsti juurde ei jõua - endiselt eksisteerib müüt, et "õige mees" põhimõtteliselt rohtu ei võta ja arsti juures ei käi. Asjata, kullakesed, nii teete kahju vaid endale. Allpool pisut asjalikku nõu vähemalt ühe mehe intiimpiirkonna probleemi lahendamiseks.

Kuidas tekib erektsioon

Loomuliku erektsiooni tekkeks on vajalik seksuaalne erutus. Kui mees on seksuaalselt erutunud, siis suguti arterid reageerivad erutusele laienemisega, mistõttu voolab suuremal hulgal verd sugutisse. Verega täitunud korgaskehas surutakse kokku veenid, mis viivad verd sugutist välja, nii on takistatud vere väljavool sugutist. Kuna sugutisse voolab nüüd rohkem verd ja väljub vähem, siis peenis suureneb ning jäigastub - tekib erektsioon.

Mis on erektsioonihäire?

Erektsioonihäire on võimetus saavutada ja/või säilitada suguühteks vajalikku peenise jäikust. Erektsioonihäire võib olla mõne haiguse esimene ja ainus tunnus, mistõttu on vaja pöörduda arsti poole enda tervise kontrolliks. Erektsioonihäired mõjutavad oluliselt mehe elu: - kahjustades mehe eneseusaldust,
- tekitades küsitavusi oma mehelikkuse kohta.
Erektsioonihäire ei ole vananemisega paratamatult kaasnev probleem.

Mis põhjustab erektsioonihäireid?

Kõige sagedamini põhjustavad erektsioonihäireid haigused: kõrgvererõhktõbi, südame pärgarterite haigus, suhkruhaigus, depressioon, eesnäärme haigused, seljaaju traumad jm. Erektsioonihäire võib olla tingitud mõne ravimi kõrvaltoimest. Oluline osa on mehe elustiilil: suitsetamine, vale toitumine ja ülekaalulisus, alkoholi liigtarvitamine, narkootikumide tarvitamine, vähene füüsiline aktiivsus, tööstress ja väsimus. Noores eas võib erektsioonihäire põhjuseks olla hoopis korduv ebaõnnestunud seksuaalkontakt, mille puhul on tegemist psühholoogiliste probleemidega. Enamik mehi kogeb erektsioonihäiret vähemalt ühe korra elu jooksul.

Kui sageli esineb erektsioonihäireid?

Sagedamini, kui oskate arvata: teaduslike uuringute kinnitusel esineb vanuses üle 40 eluaasta normaalset suguelu segavaid erektsioonihäireid igal teisel mehel. Südamehaigused ja erektsioonihäired on tihedalt seotud, sest haiguste riskitegurid on samad. Ligi 60 protsendil südamehaigetest esinevad erektsioonihäired. Eestis on erialaspetsialistide arvates 70 000 meest erektsiooniprobleemidega, neist arsti poole pöördub vaid ca 15%.

Tänapäeval pole meestel põhjust oma muret varjata, sest enamik erektsioonihäireid on lihtsate meetoditega ravitavad. Kui seks ei paku enam täit rahuldust, siis pöörduge kindlasti kas perearsti või androloogi poole abi saamiseks.

Kuidas erektsioonihäireid diagnoositakse?

Tõenäoliselt küsitleb arst tervisehäirete, kasutatud ravimite ja elustiili kohta. Lisaks võib arst määrata mõned analüüsid, laseb vastata siin vahevihus toodud küsimustikule ja vajadusel teeb ka füüsilise läbivaatuse.

Olge aus ja avameelne kõigi probleemide osas, mis teevad teile muret erektsiooni saavutamises ja säilitamises. Kui arst ei ole teiega varem seksuaalteemal rääkinud, siis tulenes see soovist mitte puudutada nii isiklikku teemat. Võtke siis ise julgus alustada teemat esimesena!

Kuidas erektsioonihäireid ravitakse?

Tänapäeval on ravivõimalusi palju (psühhoteraapia, tablettravi jm), kindlasti leiate koos arstiga just teile sobiva meetodi. Erektsioonihäire on ravitav, olenemata mehe vanusest.

Üheks lihtsaks ravimeetodiks on suukaudsed tabletid, mida saab määrata vaid arst. Sageli aitab tablettravi saavutada püsiva ravitulemuse.

Räägi oma arstiga! Ka siis, kui taasalustate seksuaaltegevust pärast:
• südameatakki, südameoperatsiooni
• pikaajalist seksist hoidumist.


Mida saad ise teha?

• Lõpeta suitsetamine.
• Ära tarvita narkootikume.
• Ära liialda alkoholiga.
• Tasakaalusta töö ja puhkus.
• Väldi pikaajalist pinget ja stressi.


Hoia oma tervist!

Iga arst - perearst, androloog, uroloog, kardioloog või muu eriala arst - saab teid aidata. Seksuaalne tervis on osa üldisest tervisest. Tunne iseendast ja elust rõõmu!