California koduperenaine Laura Doyle teenib kõvasti raha, õhutades teisi naisi oma meestele meele järele olema.

33 aastane reklaamikirjutaja Doyle elab mugavas kodus Los Angelese äärelinnas. Ta on üles puhunud lausa tormi, propageerides filosoofiat, et naised on kõige õnnelikumad siis, kui nad alati oma meestele kuuletuvad. Tema nõuande raamat “The Surrendered Wife” (Alistunud naine) ilmus Euroopas kevadel.

Kõige rohkem vaidlusi on põhjustanud soovitus, et naised peaksid nõustuma seksiga iga kell, kui nende abikaasal vaid selleks soov tekib. Naised ise ei tohiks nõuda rahulduse saamist. Nad peaksid andestama meestele ka nende kõrvalehüpped. See on Doyl’i väitel õnneliku abielu saladus.

Isegi liberaalses Californias pole teda üle parda heidetud kui tagasipöördujat 1950. aastatesse. Tema teooriat arutatakse ülikoolides ja tema “eneseabirühmitused” on levinud üle kogu Ameerika.

“Abielulahutuste määra arvestades on selge, et naised on viimase 30 aasta jooksul midagi valesti teinud. Ainult Laura on piisavalt julge, et astuda vastu dogmadeks muutunud liberaalsetele tõekspidamistele ja öelda, mis see on,” nentis üks sõber.

“Praktika on tõe kriteerium ja paljud inimesed, kes on järginud Laura soovitusi, elavad tõepoolest palju õnnelikumalt.”

Doyle on osa liikumisest, mis tekkis vastureaktsioonina feminismile 1990ndate alul sääraste raamatutega nagu “The Rules: Time Tested Secrets for Capturing the Heart of Mr Right”. (Reeglid: Ajaproovile vastu pidanud saladused Hr. Õige südame vallutamiseks).

Laura väidab, et “alistumine” pärast tema 11 aastat kestnud abielu John Doyle’iga (43), kes on interneti reklaamikujundaja. “Vaatasin ringi oma sõbrannade seas ja nägin, kuidas üks lubas oma mehel nende rahaasju ajada, teine ei kritiseerinud kunagi oma mehe riietumisstiili, ning ma lõpetasin näägutamise oma mehe kallal, irisemise raha ja tema karjääri pärast.”

Teine suur muutus toimus seksi vallas. “Enamik mehi pole huvitatud seksimisest oma emaga, aga neid me just meenutame, kui püüame mehi endale allutada. Alistunud naine ütleb alati jaa ning on seksiks alati kättesaadav,” tähendas Laura.

Tema mees rõhutab alatai, et tema ei algatanud noid muutusi, ehkki need on talle kasuks tulnud.

Laura kuulsus hakkas levima, kui sõbrad märkasid pööret paremusele tema abielus ja tulid kokku, et teada saada, kuidas ta seda tegi. Sõbrad omakorda tõmbasid kaasa järjest rohkem naisi ja nüüd käivad tuhanded naised kõikjal Ühendriikides iganädalastel “alistumiskoosolekutel”.

Doyle’i sõnul on naised hakanud moodustama Alistunud Naise eneseabirühmitusi juba ka Suurbritannias – pärast seda, kui nad lugesid katkendeid tema teosest interneti vahendusel ja saatsid talle kirju e-posti teel. “Olen valmis õpetama kõiki, kes tahavad oma partnerlust päästa,” märkis Laura.

Kevadeks on nad planeerinud loengute turnee Suurbritannias, millele saab ilmselt osaks vastuoluline vastuvõtt. Kirjanik Fay Weldon ütleb, et kuulekus on mõistlik vaid siis, kui naine on abielus mehega, kes on temast rikkam, targem ja pärineb kõrgemast ühiskonnakihist. “Aga kust leiab tütarlaps tänapäeval mehe, kes on temast üle? Sellepärast jäävadki nii paljud 30ndate eluaastateni üksikuks.”

Riverside’i California ülikooli antropoloogia professor Christine Gailey nendib, et kuuletumine ei paranda abielu. “Tegelikult on äärmine kuulekus enamikul juhtudel tavaline naiste puhul, kelle kallal tarvitatakse pikaajalist ja intensiivset vägivalda. See on vaid üks väike vastik probleem, mis Doyle’i väidetega kokku ei sobi.”