Pärast rida äpardunud suhteid ning murtud lubadusi otsustas Sandra, et tal on küllalt. Selle asemel et sukelduda järjekordsesse emotsionaalselt kurvavasse suhtesse otsustas ta säästa ennast, oma tervet mõistust ja keha õigele mehele - ja mitte lihtsalt järgmisele mehele.

Ta tõotas endale, et temast peab saama auhind ja mitte toode ning astus kindlalt tsölibaadi teele, lubades enesele, jumalale ja potentsiaalsele partnerile, et ta ei astu seksuaalvahekorda enne abiellumist - see oli raske ülesanne, arvestades kohatisi ahvatlevaid hilisõhtuseid telefonikõnesid endistelt partneritelt.

Sandra ja teised kindlameelsed mehed ja naised, kes on edukalt eraldanud seksi sensuaalsusest, on kogenud ootamatut täiust, mis kosutab südant, vaimu ja hinge.

Erinevalt tavaarusaamast ei ole tsölibaat pealesunnitud seksinälg, pigem on see teadlik seksist hoidumise otsus. Olgu usulistel põhjustel, südamevalust või ideaalse partneri otsinguil, teevad mõned mehed ja naised otsuse loobuda sugulistest suhetest, mida mõned on nimetanud “uueks neitsilikkuseks”.

“Paljud inimesed hindavad ümber oma suhted ja selle, miks neil on nii palju ebaõnnestumusi,” ütles Michelle McKinney Hammond, raamatu “101 Ways to Get and Keep His Attention” autor. “Inimesed on väsinud endast andmast midagi vastu saamata ja tundest, et neid on ära kasutatud. Naise jaoks on oluline hoida end kindla suhteni, kuna tema keha on jõubaas. Kui naine annab ära oma keha, lähevad sellega koos ka ta vaim, süda ja jõud. Seega annab ta seksi ajal ära oma ihu ja vaimu. Ja kui mees kõnnib lihtsalt minema, on naine kaotanud tükikese vaimu, mida ta enam iial tagasi ei saa.”

Elu ilma seksita ei ole sugugi nii raske, kui mõned võivad arvata, ütleb Donna Marie Williams, raamatu “Sensual Celibacy” autor. Kuigi mõned eksperdid soovitavad suunata seksuaalse energia väljapoole, soovitab Williams naistel tunnetada oma seksuaalsust ja seksikana olemise tunnet. “See et te ei ole seksuaalsuhtes, ei tähenda seda, et te ei võiks end seksikana tunda,” ütles ta.

“Sensuaalne tsölibaat tähendab nende viie meele kogemist, millest koosneb meie keha, kuna me unustame sageli, et seksi kõrval on nii palju muid võimalusi meie kehale heameelt valmistada. Sensuaalsus ja tsölibaat rakendab kõiki neid meeli, et muuta teid tugevamaks, tervemaks ja elavamaks. Süüdake põlema lõhnaküünlad, kuulake muusikat, mis liigutab teie hinge, sööge midagi hõrgutavat, kandke riideid, mis teid embavad ja magage linade vahel, mis mõjuvad kui kallima kallistus.”

Aga sugugi mitte kõik ei ole selle lähenemisega nõus. Mõned inimesed soovitavad tsölibaadi valinud inimestel vältida seksuaalselt ahvatlevaid olukordi ja tegevusi. Selle asemel soovitavad nad tegelda mediteerimise, trenni, rühmaspordi ja hobidega.

Kuigi paljude arvates kujutab tsölibaat endast seksist loobumist kuni abieluni, on siin variatsioone. “Minu tsölibaadi definitsioon oleks - ei mingit vahekorda,” ütles Williams ja lisas, et see jätab palju võimalusi olla seksuaalne ilma vahekorrata. Te kehtestate endale tingimused, kuidas te kavatsete tsölibaati praktiseerida ja kui kaua, pidades silmas, et teie eesmärk ei ole kasinus kogu elu, vaid kuni te leiate õige partneri, misjärel te võite nautida maailma parimat seksi.

Samas ütlevad teised eksperdid, et vaid seksuaalvahekorrast loobumine ei ole parim viis tsölibaati praktiseerida. Nende sõnul võrdub see tulega mängimisega uskudes, et te ei saa põletada. Parim viis tulekahju kontrollida on seda mitte tekitada.

Naiste jaoks võib seksist loobumine tähendada isolatsiooni, samas kui meeste puhul seatakse küsimärgi alla nende seksuaalsus ning neid süüdistatakse homoseksuaalsuse või aseksuaalsuse.

Aga endine Miss America Erika Harold, kes õpetab keskkooliõpilastele kasinust, julgustab tsölibaadi valinud inimesi olema oma otsusele truu. Ta ütles, et paljud tsölibaati kaaluvad inimesed kardavad, et teised hakkavad neid eirama või nende üle nalja viskama, selle asemel, et mõelda endale ja oma vajadustele ja olla valmis oma valikut kaitsma. Harold ütles, et on oma valiku üle uhke ning kui inimene jääb oma otsusele kindlaks, siis näevad teised selles kindlameelsust ja julgust ja iseloomu.

Otsusekindlusest tulenev enesehinnang aga annab inimesele jõudu seista vastu kriitikale ja keskenduda oma pikaajalistele eesmärkidele.

Kui te liigute seksilt sensuaalsusele, siis võib teil olla raske oma hormoone kontrollida, aga see ei ole sugugi võimatu. Kõigepealt tuleb mõista, et sugutung, olgu see nii tugev kui tahes, on mööduv.

Teiseks tuleks teil suunata oma kirg ja energia mujale ja lõpetuseks mõelda põhjuste üle, miks te otsustasite tsölibaadi valida. Ekspertide sõnul on paljud suguihadega hädas olevad inimesed väheaktiivsed ning enesesse süüvinud. Kui aga suunata see energia väljapoole positiivsel ja tulemuslikul moel - trenni, hobidesse, sõpradesse, siis on raskest perioodist kergem üle saada.

Abi võib olla ka sama tee valinud sõpradest, kes suudavad teid toetada ka nõrkusehetkedel.

Mõned inimesed võivad kaaluda eneserahuldamist, aga mõni ekspert peab seda väga ebasoovitavaks, kuna see võib mõjutada hilisemaid suhteid.

“Kui te saate oma keha peremeheks, siis ei suuda keegi teine teid rahuldada,” hoiatab Hammon, “kuigi inimesed tavaliselt ütlevad, et nad lasevad iha oma süsteemist välja, tegelikult lasevad nad selle sisse.”

Tsölibaadist ei saa kasu mitte ainult teie indiviidina, see mõjutab ka teie hilisemaid suhteid ning abielu. “Meie ühiskonnas liiguvad inimesed suhtest suhtesse ning sisuliselt teevad nad trenni lahutuseks,” kommenteeris Harold, “aga kui te olete valinud tsölibaadi, siis te harjutate truudust ja eelkõige truudust iseendale. Seega on ka ühele inimesele pühendumine abielus palju lihtsam.”

Olenemata sellest, kas te ootate abielu või lihtsalt püsisuhet, pakub tsölibaat teile võimaluse puhastuda ning hinnata ümber see, mida te partneris ja oma järgmises suhtes näha tahate.

“Kui te olete seksuaalvahekorras, siis ei oma te teisest inimesest selget nägemust, kuna te olete pidevalt pimeduses,” kommenteeris Williams, “kui et aga elimineerite seksi, siis saate te kogeda ülejäänud elu, õppida tundma teist inimest ja iseennast.”