Trihhomonoos, trihh, kuidas seda ka ei nimeta - tegemist on ühe ja sama haigusega. Umbes kolm miljonit ameeriklannat nakatub igal aastal sellesse suguhaigusse. Kui palju mehi sellesse on nakatunud, pole teada. Osa arste usub, et see tegelikult võib trihhomonoos olla 30-50 protsendil naistest.

Nakkust põhjustab ainurakne, mis võib elada tupes, emakakaelas ja mõnikord ka põies. Meeste puhul võib see ainurakne asuda elama kuseteedesse ja suguelunditesse.

Mis on trihhomonoosi sümptomid?

Kuna infektsioonil puuduvad sageli sümptomid, ei saa inimene sageli aru, et on nakatatud, eriti tõsi on see meeste puhul. Sümptomid ilmnevad tavaliselt 4-20 päeva pärast nakatumist. Naised tunnevad kerget kipitust tupest ja/või sügelust, tavalised on tupepõletikud, valuline suguühe, kollakas, rohekas või valkjas lõhnav tupeeritis.

Kuidas trihhomonoos edasi kandub?

Tegemist on suguhaigusega, mis kandub edasi kaitsevahenditeta suguühte käigus, kuigi võimatu ei ole nakatumine ka mustade käterätikute ja käsnadega. Rasedad naised annavad sageli haiguse sünnituse käigus lapsele edasi.

Kes on kõige suuremas trihhomonoosi ohus?

Inimesed, kelle immuunsussüsteem on nõrgestatud diabeedist, liigsest kehakaalust, sünnitusest, antibiootikumidest või rasestumisvastastest vahenditest. Ka sünteetilised sukkpüksid aitavad sellel haiguse arengule kaasa, kuna tekitavad parasiitidele soodsa kasvukeskkonna.

Kuidas trihhomonoosi diagnoosida?

Trihhomonoosi diagnoositakse laboris vaagnast võetud proovi analüüsides. Günekoloog oskab sageli diagnoosida trihhomonoosi ka tupevaatluse käigus. Meestel on selle haiguse diagnoosimine raskem, aga laboris siiski täiesti võimalik.

Kas haigus põhjustab mingeid komplikatsioone?

Kuigi see haigus ei tekita teadaolevalt pikaajalisi komplikatsioone, on ravi vajalik sümptomite leevendamiseks ja selleks, et infektsioon ei seaks end organismis aastakümneteks sisse. Arvatakse ka, et trihhomonoos võib hõlbustada aidsi nakatumist ning võib kutsuda esile enneaegse sünnituse või põhjustada alakaalulise lapse sündi.

Kuidas trihhomonoosi ravitakse?

Tavaline ravim on metronidazole. Journal of Obstetrics and Gynecology kirjutas, et 1,5 ja 2,0 grammi suurused doosid aitavad umbes 85 protsendil juhtudest.

Ravi ajal ei tohi tarvitada alkoholi, kuna tagajärjeks on äge oksendamine.

Kuidas trihhomonoosi vältida?

Kondoomi kasutamine aitab kaitsta enamike trihhomonoosi juhtude eest. Rätikuid ja käsnasid ei tohiks anda lastele ja teistele kasutada, kuna infektsioon on märjas keskkonnas mitu tundi elujõuline.