Suitsetamisvastane kampaania "HELP - Elagem tubakata" rõhutab, et suitsetamine võib seksuaalelule kahjulikult mõjuda. Tubakatoodete reklaamides seostatakse suitsetamist glamuuri, lõbusa elu ja kütkestava välimusega, kuid tegelikkus jääb moedemonstratsioonide, ajakirjaklantspiltide ja tubakatoodete reklaamide poolt loodud kuvanditest väga kaugele.

Kurb tõde on see, et suitsetamine võib rikkuda meie tervise, suhted ja väljavaated õnnelikule elule. Positiivne on aga see, et suitsetamisest loobumisega võib võita palju.


Mehed ja suitsetamine

Suitsetamine on üks peamisi noorte meeste impotentsuse põhjuseid. Suitsetamise tagajärjel on vere vool peenisesse takistatud, mistõttu erektsioon on lühiajalisem.

Suitsetamine mõjutab olulisel määral ka suguhormoone, mis määravad ära naiste ja meeste füsioloogilised erinevused. Tubakasuitsus sisalduvad mürgised ühendid muudavad suguhormoonide toimimist organismis.

On avastatud ka seda, et tubakasuits kahjustab munandeid, mis omakorda mõjutab sperma teket. Suitsetava mehe sperma on rohkem kahjustunud ning madalama kvaliteediga kui mittesuitsetava mehe sperma.

Naised ja suitsetamine

Suitsetava naise kehas on mees- ja naissuguhormoonide tasakaal paigast ära. Seetõttu on suitsetava naise figuur sageli sarnane mehe figuuriga selles mõttes, et rasv kipub kogunema kõhupiirkonda, mitte puusadele ja rinnapiirkonda. Tagajärjeks on vähem "klassikalise naise" figuuriga sarnanev keha ning suurem suhkruhaigusesse ja südame isheemiatõppe haigestumise oht.

Pärsitud naissuguhormoonide tööl on teisigi tagajärgi. Suitsetavatel noortel naistel esineb sagedamini valulikku ja ebaregulaarset menstruatsiooni. Samuti võib neil esineda menopaus nooremas eas - keskmiselt saabub suitsetaval naisel mittesuitsetava naisega võrreldes menopaus kaks aastat varem.

Enamik inimesi teab, et suitsetamine põhjustab kopsuvähki, kuid vähesed suitsetavad noored naised teavad, et neil on suurem risk haigestuda emakakaela vähki. Uurimused näitavad, et selle viirusega nakatunud rakud arenevad suitsetaval naisel selle haiguse kõige eluohtlikumaks vormiks - pahaloomuliseks emakakaela vähiks - kolm korda suurema tõenäosusega kui mittesuitsetajatel.

Positiivne on see, et suitsetamisest loobumisega võidate palju. Inimestel, kes pole veel vähki haigestunud, kaob suurem haigestumiseoht kiiresti, ning neil naistel, kellel vähk on juba diagnoositud, aitab suitsetamisest loobumine haigusest kergemini paraneda.

Mehed, naised … ja suitsetamine

Nii meeste kui naiste puhul kehtib tõsiasi, et suitsetamine toob kaasa enneaegse vananemise. Suitsetajatel tekivad sigareti imemisest ja suitsu tõttu silmade kissitamisest varem kortsud huulte ja silmade ümbrusesse.

Kui suitsetatakse pikka aega, kahjustuvad kromosoomid, mille ülesandeks on transportida rakkude "geenivaramut". Varem on selle põhjuseks peetud vananemist, kuid uuemad uuringud näitavad, et suitsetajate kehas leiavad sellised protsessid aset palju varem kui mittesuitsetajatel. On tõenäoline, et kiirem vananemisprotsess leiab aset ka muudes suitsetava inimese organismi osades.

Suitsetajatel on sagedamini probleeme ka pereelus. Suitsetavatel naistel võtab rasestumine kauem aega ning suitsetajate seas on kaks korda rohkem viljatuid naisi. Olukord pole parem ka nende suitsetavate paaride puhul, kes otsivad abi viljakusravist. Nii suitsetavate meeste kui naiste puhul on ravi õnnestumise protsent mittesuitsetajatega võrreldes väiksem.

Seksuaalelu ja intiimsuhete aspektist vaadatuna on suitsetamise tagajärjed laastavad. Suitsetamine kahjustab nii meie välimust, tervist kui ka suhteid. Positiivne on aga see, et noortel on võimalik suitsetamisest loobumisega paljusid negatiivseid mõjusid vältida või need koguni heaks pöörata.