Igal õhtul läheb üheksa miljonit Suurbritannia elanikku voodisse igasuguste seksimõteteta. See on nende inimeste arv, kes on seksivabas suhtes, näitab ajakirja Men’s Health küsimus. Seksiterapeutide sõnul kannatab ligi 40 protsenti riigi naistest tõsise suguiha minetamise all. Vaevalt et Eestiski asjad paremad on.

Kui ka teie jagate sama saatust, on ülim aeg pöörata oma seksielule väärilist tähelepanu. Kui te olete stressis või väsinud, ei pruugi see tunduda prioriteetsena, aga seks peaks alati olema tähtis.

“Seks tsementeerib teie suhet ja loob emotsionaalse seose partneriga,” ütles suhteterapeut Michele Weiner Davis, raamatu “The Sex-Starved Marriage” autor. “Kurb tõsiasi on, et rahulolematus seksieluga viib sageli võõrandumise, truudusetuse ning lahutuseni.”

99 protsendil juhtumitest ei ole kaotatud libido põhjused meditsiinilised ning hea uudis on, et pisukese hoole ja tähelepanuga on seda võimalik parandada. Allpool on toodud ära 10 levinumat probleemi koos võimalike lahendustega.

1. Liiga väsinud, liiga kiire, liiga mistahes

Stress ja kurnatus on kiresurmajate nimekirjas esikohal, väidab seksipsühholoog Petra Boynton. “Kui teil ei ole aega seksiks, siis on tõenäoline, et teil ei ole aega ega energiat muudekski asjadeks, mis teile meeldivad.”

MIDA TEHA: REVIDEERIGE OMA ELUVIISI
Võtke enda jaoks aega ning sööge hästi, magage korralikult ning tehke trenni. Mida õnnelikum te olete, seda rahulolevam te olete ka teise inimesega.

2. Kujutlusvõime puudumine

Viagra tootja Pfizer loobus kaheksa-aastase uuringu järel naistele mõeldud seksiravimi loomisest, kuna uuring näitab, et naiste erutus kulgeb aju ja mitte genitaalide kaudu.

MIDA TEHA: SELGITAGE VÄLJA, MIS TEID ERUTAB
“Väga paljud naised tegelikult ei tea, mis neid erutab,” väidab Boynton ning soovitab vaadata erootilisi filme ja raamatuid, eksperimenteerida, fantaseerida ja masturbeerida. “Kui te olete eksperimendialdis, siis võib väike vibraator aidata kerge vaevaga leida üles teie kahe erutuvad piirkonnad, vastasel juhul kasutage sõrmi,” soovitab ta.

3. Tema harjumused ajavad mu hulluks

Kuhjunud halvakspanu, viha ja pinged on kaotatud libido võtmetegur, väidab psühhoterapeut Susan Irving. Mõelge sellele, kuidas uus partner suudab teis kirge üles kütta. See tuleb emotsionaalse pagasi puudumisest. Uue partneriga ei ole teil kana kitkuda, ei mingeid arveid, mille üle kaevata, ega miljonit muud asja, mis pikaajalises suhtes koormaks on. See on ka põhjus, miks suured tülid lõpevad sageli seksiga, kuna need võimaldavad auru välja lasta.

MIDA TEHA: KAEVUGE SÜGAVALE
Lahenduseks ei ole rock ’n’ rolli tüüpi avatud suhe, vaid ausus enese ja partneri ees oma tunnete suhtes. Katsuge välja selgitada, mis on teie pahameele põhjus, kuna see või olla sügavam kui see, et ta ei lase tualetis kaant alla. Me kasutame pisiasju ventiilina auru välja laskmiseks, tegelikult painavad meid hoopis tõsisemad asjad, ütleb Irving.

4. Lapsed hävitavad teie seksielu

Ekspertide sõnul on täiesti normaalne mitte huvituda seksist kuni kuus kuud pärast sünnitust, aga siis saabub aeg, kui teil tuleb teha teadlik otsus muuta suhe jälle prioriteediks.

MIDA TEHA: OLUKORD KONTROLLI ALLA
Võtke lapsehoidja ning minge partneriga koos välja, suunates osa lapsele läinud tähelepanust edaspidi temale, soovitab Weiner Davis. Hea aeg oma seksuaalelule uus hoog sisse anda on rinnaga toitmise lõpetamisel.

5. Seksita elamine ei häiri mind, täpselt nagu tedagi

Te peaksite oma seksielu üle tõsiselt järele mõtlema kahel juhul: kui teil puudub soov seksiks või kui partner ei ole seksiga rahul. “On kerge uskuda, et seksuaalsust puudutavad otsused on nii isiklikud, et peaksid tuginema vaid teie tunnetele ja vajadustele,” ütleb Weiner Davis. “Kui te ei ole tujus, siis te ei ole tujus, on ju nii? Mitte päris. Edukas suhtes tuleb kuulata ka partnerit.”

MIDA TEHA: TUNNISTAGE, ET MISKI ON VILTU
On igati normaalne mitte soovida seksida kui jänesed, seega ei tasu teil järeldada ühest seksivabast kuust, et teie seksielu on nüüd läbi. Kui teie suguiha ei ole kunagi olnud suur, siis see ei muutu ilmselt ka edaspidi, aga kui teie libido on äkitselt kadunud ja sellest on möödas juba jupp aega ning see häirib teie partnerit, siis on aeg tunnistada, et see on probleem.

“Kui te otsustate teha seksist prioriteedi, siis muutute te partneriga lähedasemaks ning avastate, et teie suguiga ei ole kadunud, vaid oli lihtsalt varjul,” ütleb Weiner Davis.

6. Surve all olemise tunne

Kui teil on tahtmine seksiks, ärge kiirustage.

MIDA TEHA: ALUSTAGE AEGLASELT
Massaazh on suurepärane alguspunkt, kuna see on turvaline. Nautige selle pakutavat lähedust ning kui see areneb millekski enamaks, siis on see ainult täiendav boonus. Seksige harvemini, aga muutke see sündmus eriliseks, soovitab Boynton.

7 Tunnete enesesse sulgemine

Kuidas teie partner peaks teadma, mida te tunnete, kui te talle sellest ei räägi? Suhetes, kus üks partner on kaotanud huvi seksi vastu, on väga palju vääritimõistmisi, ütleb Boynton.

MIDA TEHA: SUHTLEMINE JA KOMPROMISS
Varuge aega vestlemiseks - mitte teineteise peale karjumiseks, ähvardamiseks ega ultimaatumite esitamiseks. Te peate võtma vastu otsuse, et tegelete probleemiga ühiselt ning et te mõlemad teete kompromisse. Ärge keskenduge vaid magamistoale. Võimalik, et mees peab teid majapidamistöödes rohkem aitama, samas kui teie peate kinnitama talle oma armastust, tõestes ta tööst ja lastest kõrgemale, soovitab Boynton.

Uuringud näitavad, et iga päev suudlevad inimesed lähevad vähema tõenäosusega lahku kui iga päev seksivad inimesed, ütleb Weiner Davis.

8. Rutiinis kinni

Vastupidiselt Hollywoodi levitatavale müüdile muutuvad kõik suhted kohati igavaks, aga see ei tähenda sugugi, et nüüd on aeg lahku minna. Vastupidi - sellel ajal tuleb suhtega kõige rohkem vaeva näha. Rakendage selleks sama energiat kui siis, kui teie suhe alles algas.

MIDA TEHA: KULUTAGE AEGA ENESELE JA TEMALE
Sõitke päevaks kuhugi ning käige koos õhtust söömas. Kulutage aega sellele, et näha välja suurepärane ning end sellisena ka tunda. Veetke koos aega, aga mitte seksiks. Plaanitud romantilised nädalavahetused lõpevad sageli katastroofiga just suurte ootuste tõttu, samas kui lihtsalt koos veedetud aeg lõpeb tihti spontaanse seksiga. Rõhuasetus peaks olema teineteisega rääkimisel ja koos olemisel, mitte seksil, ütleb Susan.

9. Igavus magamistoas

Kui te olete elanud partneriga koos juba mõnda aega, muutub seks rutiiniks ning see on igav.

MIDA TEHA: LISAGE VEIDI VÜRTSI
Kui teil on igav, te ei erutu. Proovige olla loominguline. Kui seni on abikaasa olnud initsiatiivikam pool, siis võtke nüüd ohjad enda kätte, ütleb Weiner Davis. Otsige uusi võimalusi ja suhtuge seksi liberaaliselt ning te võite ennast üllatada.

10. Mul ei ole kunagi seksiks tuju

Pelgalt tõsiasi, et te ei ole kogu aeg kiimas, ei tähenda sugugi seda, et teil oleks probleeme erutumisega. Paljud madala libidoga inimesed tegelikult naudivad seksi, kui nad sellega alustavad, ütleb Weiner Davis.

MIDA TEHA: LIHTSALT TEHKE SEDA
Stimuleerige iha sellega, et lasete meeldivatel füüsilistel tunnetel võtta võimust mistahes vastumeelsete mõtete üle. Sundige end eirama sisemist häält, mis ütleb, et te olete väsinud või et te alles kahe päeva eest seksisite.

Meie meeled on harjumuste ohvrid ning iga kord, kui partner algatab seksi, tuleb teile meelde seksi puudutanud vaidlus ning te võite tema puudutusest hoopis ärrituda. Suruge sellised mõtted maha ning seostage tema lähenemine järgneva mõnutundega.

Tehke seda sageli ning sellest saab harjumus, ütleb Weiner Davis. Uuringud näitavad ka, et menopausi järel seksuaalse aktiivsuse säilitavatel naistel on kõrgem testosteroonitase ning seega võib aktiivne seks olla täpselt see, mida teie keha vajab, et teil jälle tuju tekiks.