Naise orgasm on evolutsiooni seisukohalt täiesti tähtsusetu ja eesmärgipäratu, kirjutab The New York Times. Indiana ülikooli bioloog Elisabeth Lloyd selgitab, et erinevalt mehest on naise võimeline eostama last ka juhul, kui ta vahekorra ajal mõnu ei tunnegi.

Bioloogi vaatenurgast on kõik orgasmi selgituseks pakutud teooriad ebatäielikud evolutsiooni seisukohast ning mingit evolutsioonilist tähtsust naiste orgasm ei oma. Lloydi sõnus on orgasm vaid bioloogiline artefakt.

Ta uuris 20 enimlevinud teooriat naiste orgasmi kohta ja järeldas, et tõele kõige lähemale jõudis 1979.aastal antropoloog Donald Symons, Symonsi arvates on naiste suguelundites paiknevad närvilõpmed, millede erutamine kutsub esile orgasmi, kõigest üsasisese suguorganite arenemise kõrvalefekt.

Meeste suguorganid arenevad edasi ning meeste orgasm on seotud meeste bioloogilise eesmärgi täitmisega. Aga naiste orgasm jääb omalaadseks boonuseks või preemiaks, mis pole elu kestvuse mõttes oluline.

Lloydi vaadetel on ka palju vastaseid. Arizona ülikooli professor John Alcock ütles, et tema arvates ei tõesta orgasmi esinemise ebaregulaarsus naistel selle otstarbestust. Tema arvates on orgasm naistele antud selleks, et ta suudaks valida omale sobivaima mehe, oma tulevaste laste isa.