Paljud inimesed ei võta seksisõltuvust eriti tõsiselt ja peavad seda ülespuhutud probleemiks. Arvatakse lausa, et nümfomaania on "tore haigus". Partnerile võib osutuda teise osapoole sõltuvus seksist kurnavaks. See võib lausa suhte purunemiseni viia.

Mis on seksisõltuvus?

Eksperdid ütlevad, et oled seksist sõltuv siis kui ei oska oma tegevust kontrollida ja tunned, et sinu jaoks pole piire. Seksisõltlane ehk nümfomaan otsib probleemidele lahendust väljaspool oma suhet, ikka seksi abil. Seksuaalne sõltuvus võib võtta mitmeid vorme. Tavaliselt iseloomustatakse seda aga inimese sellise käitumisena, mille üle ta ei oma enam kontrolli. Selline käitumine hõlmab:

- pornograafia liigtarvitamist
- masturbatsiooniga liialdamist
- fetišismi
- prostitutsiooni
- telefoni või interneti kaudu pakutavate seksuaalteenuste kasutamist
- mitmeid suhteid


Seksist võib saada sõltuvus samamoodi nagu alkoholi ja droogide liigtarvitamisest. Seksi ajal vabastab meie aju hulga kemikaale, mis panevad meid tundma mõnu. Mõned inimesed satuvad neist kemikaalidest sõltuvusse ja tahavad seda naudingut saada pidevalt. Neil on vaja saada aegajalt kätte vajalik doos. Neile saab kinnisideeks järgmise doosi hankimine. Keha harjub samuti nende mõnukemikaalidega ära ning karjub koguaeg järgmise annuse järgi.

Seksuaalse aktiivsuse vahele mahuvad ära ka madalperioodid. Siis tunneb inimene häbi, allasurutust, ärevust ja kahetsust. Sõltlane tunneb end üksi ja omas maailmas. Siis aga algab seksuaalse aktiivsuse periood uuesti. Otsitakse järgmist seksiannust.

Kui tihti nümfomaania esineb?

Uuringute järgi kannatab seksuaalse sõltuvuse all 3-6 % kogu rahvastikust. Arvatavasti on tegelik number aga suurem. 20% sõltlastest on naised. Abi otsida on raske. Tavaliselt ei võeta sõltlasi eriti tõsiselt ning naisterahvastel on veel raskem minna kuhugi ning öelda, et nad on seksist sõltuvad ning tahavad abi. .

Mis on seksuaalse sõltuvuse tunnused?

Dr Patrick Carnes, maailma juhtivamaid mehi seksuaalse sõltuvuse uurimisel, annab järgmised tunnused, mille põhjal saab määratleda sõltlast.

1. Sa tunned, et sa ei suuda oma käitumist kontrollida.
2. Sa oled teadlik, et sinu käitumisel võivad olla tõsised tagajärjed.
3. Sa tead tagajärgi, aga ei suuda oma tegevust lõpetada.
4. Sa otsid riski.
5. Sa tahad saada paremaks ja oma teguviisist jagu saada ning püüad teha kõike, et end aidata.
6. Sa kasutad seksuaalfantaasiaid oma igapäevaelu probleemidega toimetulekuks.
7. Sa vajad rohkem ja rohkem seksuaalset tegevust, et piisav nauding kätte saada.
8. Sul on suured tujumuutused.
9. Sa plaanid kaua oma seksuaalseid tegevusi, sul kulub palju aega ka nende kahetsemisel.
10. Sa jätad unarusse olulised sotsiaalsed tegevused, et veeta aega hoopis seksi rüpes.


Mis on sõltuvuse tagajärjed?

- 70% sõltlastest on tõsised probleemid suhetes
- 40% on oma partneri üldse kaotanud
- 27% sõltlastest on töö alaseid raskusi
- 40% sõltlastest on olnud soovimatuid rasedusi
- 72% sõltlasi on mõlgutanud peas enesetapumõtteid
- 17% sõltlastest viis oma enesetapumõtted täide
- 68% sõltlastest on saanud suguhaigusi


Abi saamine

Kui oled endale teadvustanud, et oled sõltlane, pead otsima ka abi. Sõltuvus seksist ei lähe ise ära. Professionaalne abi on hädavajalik. Peaksid rääkima psühhoterapeudiga, kes sulle sobivat ravi ja nõu anda oskab.