Me oleme harjunud mõttega, et kõik inimesed on seksuaalsed olendid. Isegi Google arvab nii - kui ma toksisin otsingusse „aseksuaalne”, küsis ta: Did you mean search for „seksuaalne”? Ja ometi on ilmas inimesi, kes peavad end täiesti aseksuaalseks - neid lihtsalt seks ei huvita.

Aseksuaalne - sugutungita, ütleb sõnaraamat. See pole sama mis tsölibaat, antiseksuaalne, ebaseksuaalne, frigiidne, anorgastiline. Aseksuaalsel inimesel puudub igasugune huvi seksuaalsete tegevuste vastu. Tsölibaadis elaja on seksita elu ise valinud, kuid sugutung on tal endiselt alles. Aseksuaali elus valik puudub, nii lihtsalt on.

Asexual Visibility and Education Network (AVEN) on üks põhjalikumaid aseksuaalsust seletavaid veebisaite. Nad on isegi kujundanud aseksuaalidele oma märgi, mis kujutab endast tagurpidi pööratud kolmnurka, mille ülemistes nurkades asub homo- ja heteroseksuaalsuse skaala, biseksuaalid seal keskel, ja skaalast täiesti väljas alumine tipp kujutab siis aseksuaale.

Aseksuaalid ei moodusta mujal ilmas eraldi organisatsioone nagu gayd ja lesbid, sest neil puudub vajadus end kuidagi seksi põhjal eristada. Siin-seal on veebis siiski nende kommuune olemas ja järgnevad küsimused-vastused on leitud neid saite surfates.

Paljud aseksuaalid on kunagi varem olnud ka seksuaalselt aktiivsemad, eriti näiteks puberteedi-eas. Enamasti on nad füüsiliselt seksiks võimelised. Mõned neist võivad masturbeerida, et hellitada enda keha, tekitada sellele meeldivaid aistinguid. Kuid selline seksuaalsus pole kunagi suunatud teisele inimesele, st kui tekiks võimalus, ei seksiks aseksuaal temaga.

Kas see siis tähendab, et aseksuaal on kindlasti üksik inimene? Kas ta üldse võib armuda kellessegi?

Mitteseksuaalsed suhted võivad olla sama intiimsed ja lähedased kui seksuaalsedki. Seksuaalsus on üks tunnete näitamise viise, kuid mitte ainus. Kõike, mida saab väljendada läbi seksi - emotsioonid, rõõm, lõbu, füüsiline lähedus - saab väljendada ka mitteseksuaalselt. Me oleme harjunud mõttega, et seks on suhetes väga olulisel kohal, seepärast on raske ette kujutada, et kaks inimest võivad olla lähedased ka ilma selleta.

Kas aseksuaalidel ei ole siis tõesti mitte mingit isu seksi järele?

Mõnedel võib vahel väike isu olla. Aga mõelge seksuaalsusest kui näiteks kodusest stereosüsteemist: kõigil on häälenupp ja väljalülitusnupp. Mõni kuulab muusikat lihtsalt taustaks, mõni keerab valjemaks ja tantsib selle järgi, mõni kuulab nii valjusti, et seinad värisevad. Samas teised jälle keeravad hääle nii maha, et muusikat on vaevu kuulda, nad ei pööra sellele mingit tähelepanu. Ja veel on sellised, kellel häälenupp on küll kuulmiskõrgusel, aga kelle kellel raadio on hoopis välja lülitatud. Nad ei ole parajasti huvitatud üldse, mis sealt raadiost tuleb.

Äkki ei ole aseksuaal lihtsalt veel kohanud enda jaoks seda õiget?

Võimalik, et mõni aseksuaal leiab ühel päeval kellegi, kes temas iha äratab, aga kuna ta seda ei otsi, siis on see sama tõenäoline kui see, et lesbi leiab ühel päeval enda jaoks õige mehe ja jätab naised sinnapaika.

Enese määratlemine aseksuaalina on tunduvalt keerulisem protsess kui näiteks lesbina. Meie ühiskonnas loetakse inimesi enamasti heteroteks, kuni pole selgunud vastupidist.

Inimene võib ühel päeval aru saada või endale tunnistada, et ta pole hetero, sest talle meeldivad omasoolised, ja määratleda ennast gayna. Arusaamine, et sulle ei meeldi keegi, ei ole nii lihtne tulema. Kuna ühiskond meie ümber seletab meile pidevalt, kes meile meeldib ja kuidas meeldida, siis on aseksuaalidel tihtigi lihtsam minna vooluga kaasa ja käituda nagu tavalised heterod. Muidugi on neil siis isiklikes suhtes palju probleeme, kuid nad ei erista ennast seksuaalsetest inimestest.

Kuidas aseksuaalne paar oma tundeid ja lähedust väljendab?

Ei ole olemas sellist asja nagu „traditsiooniline aseksuaalne käitumine”. Mõned hoiavadki suhteid ainult lähedase sõpruse tasandil. Mõned moodustavad paare. Mõned asendavad seksuaalse läheduse vaimse lähedusega, olles viimseni ausad. Ausus on aseksuaalse inimese suhetes olulisel kohal, sest tõenäoliselt ei saaks omavahel olla õnnelikus suhtes seksuaalne inimene ja ebaaus aseksuaal.

Mõned jagavad üksteisega oma huvisid, oma sügavamaid hirme, saladusi, mõned võivad vahel ka üksteist paitada ja hellitada, ilma et sellega kaasneks seksi.

Ei ole olemas reegleid, kuidas väljendada aseksuaalset armastust. Kuid kui kaks aseksuaali on üksteist leidnud, on see ilmselt suurem õnn kui heinakuhjast nõela leidmine.